Każdy z nas chciałby posiadać piękny, pełny uśmiech. Co jednak zrobić, jeśli pojawiają się duże ubytki lub złamie się nam ząb? Rozwiązaniem w takich przypadkach mogą być korony zębowe. Ten rodzaj odbudowy protetycznej naprawi ułamany ząb i będzie idealnym uzupełnieniem implantu.
W jakim celu są wykonywane?
Zdarzają się sytuacje, gdy na uratowanie zęba jest już za późno lub uszkodzenia są zbyt rozległe. W takich sytuacjach dentyści decydują się często na zastosowanie protetycznych koron. Wykorzystuje się je również jako odbudowę zębów na implancie lub po wykonanym leczeniu kanałowym. Stanowią także metodę, dzięki której można znacząco poprawić estetykę zębów przebarwionych czy zniekształconych. Mogą również podpierać mostek.
Korona zębowa
Uformowana na kształt zęba “czapeczka” z materiału ceramicznego lub metalu zabezpiecza uszkodzony ząb, nadając mu nowy, estetyczny wygląd. Ze względu na zastosowanie, wygląd, użyte materiały wyróżniamy kilka rodzajów koron zębowych:
pełnoceramiczne – odznaczają się najwyższym poziomem estetycznym. Idealnie odzwierciedlają naturalne cechy szkliwa, a dodatkowo mogą być używane przez osoby uczulone na metalowe odbudowy,
porcelanowe:
- na podbudowie metalowej – wykonywane są najczęściej. Trwalsze od pełnoceramicznych oraz estetyczne,
- na podbudowie cyrkonowej – ich słuszną zaletą jest fakt, że nie wywołują alergii i są niezwykle wytrzymałe,
metalowe – są wykonywane zdecydowanie coraz rzadziej i to głównie do odbudowy zębów bocznych,
kompozytowe – mniej kosztowne i łatwe w naprawie, jednak nie są tak estetyczne jak porcelanowe,
akrylowe – wykorzystywane tylko jako tymczasowe rozwiązanie do czasu założenia ostatecznej odbudowy przygotowanej przez technika dentystycznego. Nie są na tyle wytrzymałe, by stanowić finalne uzupełnienie.
Jak zakładane są korony?
Najczęściej leczenie na zębie przeprowadzane jest w ciągu dwóch wizyt. Na pierwszej z nich ząb jest przygotowany pod odbudowę, szlifowany i zmniejszany. Na podstawie wycisku technik dentystyczny opracowuje kształt odbudowy. Na drugiej wizycie osadza się gotową odbudowę i ocenia dopasowanie.
Czy korony na zęby są trwałe?
Są mocowane do uzębienia bądź implantów, a zdejmujemy je u dentysty. Wykonywane są po to, by ochronić, wzmocnić i poprawić wygląd uzębienia oraz ukryć braki zębowe. Tego typu rozwiązania tworzy się z różnych materiałów m.in. z akrylu, złota czy stopu żelaza. Korona ceramiczna i porcelanowe dopasowują się do koloru uzębienia, a ich trwałość zależy od wielu czynników m.in. od:
-higieny jamy ustnej,
-nawyków,
-stopnia zużycia.
Dobrze zadbane korony zębowe utrzymują się nawet do 15 lat. Jednak, aby tak się stało, musimy ograniczyć kilka nawyków. Przede wszystkim nie możemy zaciskać ani zgrzytać zębami i obgryzać paznokci.
Jak wygląda korona na zębie?
Przypomina nakładkę bądź czapeczkę nakładaną na oszlifowany i wcześniej wyleczony ząb lub implant. Ma 2 milimetry grubości. Najczęściej spotykanymi uzupełnieniami są: ceramiczne, porcelanowe i kompozytowe. Pierwszy rodzaj jest stosowany na przednie zęby. Wyróżnia go estetyka, a ponadto nie szarzeje. Z kolei korona porcelanowa jest wykonana z metalu szlachetnego lub tlenku cyrkonu. Takie uzupełnienie zębowe jest trwałe i odporne na przebarwienia. Ostatnia opcja natomiast wykonana z akrylu jest tylko tymczasowa. Co ważne, porcelanowa bądź ceramiczna nakładka jest przygotowywana dla każdej osoby indywidualnie, tak by jak najwierniej oddać pierwotny odcień zęba.
Ile czasu nie można jeść po założeniu korony?
Zgodnie z zaleceniem dentysty przez 2 godziny po założeniu uzupełnienia uzębienia nie należy nic jeść. Niestety, wbrew pozorom to nie jedyna wytyczna, do której trzeba się dostosować po wyborze zabiegu. Ważne jest, by przez 2 tygodnie nie rzuć gum i nie spożywać kleistych, ciągnących się produktów takich jak np. toffi, które mogłyby uszkodzić ceramiczne czy porcelanowe uzupełnienie zębowe. Podobnie jest z twardymi pokarmami jak surowe warzywa czy orzechy, które koniecznie trzeba ograniczyć.
Ile czasu trwa założenie korony?
Zabieg stosowany w przypadku osłabionych i uszkodzonych zębów jest czasochłonny, a jego przebieg zależy od różnych czynników, w tym m.in. od:
-stanu uzębienia,
-problemu związanego z zębami, jaki nam dotychczas towarzyszył.
Zwykle proces tworzenia jednej korony porcelanowej trwa nie więcej niż 3 dni. Z kolei w przypadku wyboru ceramicznej czas się wydłuży do 8 dni. Pozostaje jeszcze kwestia zębowego mostu protetycznego, który uzupełnia nie jeden a kilka ubytków w uzębieniu, co też zajmuje znaczną ilość czasu. Na szczęście jego ostateczne wykonanie nie potrwa dłużej niż 2 tygodnie. Do tego czasu możemy poczuć się komfortowo dzięki zastępczym uzupełnieniom, do czasu aż zostaną założone docelowe korony na zęby.
Jak długo trzymają się korony porcelanowe?
Trudno określić, ile dokładnie utrzyma się uzupełnienie na zębie. Wszystko będzie zależało jednak od tego, jakie zębowe czy anatomiczne uwarunkowania ma dany Pacjent. Znaczny wpływ na żywotność korony porcelanowej czy ceramicznej ma też higiena jamy ustnej oraz okresowe wizyty u stomatologa, który sprawdzi uzębienie i zlokalizuje ewentualne problemy.