Któż nie marzy o pięknym śnieżnobiałym uśmiechu… Czy zamiast śmiać się od ucha do ucha, próbujesz ukryć przed światem nierówne i przebarwione przednie zęby lub diastemę? Osobom z takimi problemami przychodzą z pomocą licówki – specjalne nakładki na zęby, które poprawiają ich estetykę.
Czym są licówki?
Nazywa się tak nimi cieniutkie płytki, najczęściej porcelanowe, które dentysta przykleja na przednią powierzchnię zębów, maskując w ten sposób wszelkie ich mankamenty. Za ich pomocą rozjaśnisz uśmiech, ukryjesz ściemniałe zęby, przedłużysz je, jeśli są zbyt krótkie czy ukruszone. Pozwalają one również zmienić kształt zęba, naprawić pęknięcia, a także zlikwidować szpary, w tym diastemę.
Jakie są ich rodzaje?
Dentyści używają najczęściej porcelanowych, jednak coraz częściej wykorzystuje się także stworzone z innych materiałów. Do tymczasowych zabezpieczeń zębów używa się tanich licówek akrylowych. Jako właściwe stosuje się jednak te stworzone z kompozytu, ceramiczne, porcelanowe i pełnoceramiczne. Czym się różnią od siebie licówki?
- Kompozytowe – są jednolite w kolorze, więc mogą wyglądać sztucznie i ulegać przebarwieniom. Tworzy się je z kilku materiałów posiadających różne właściwości, od wiążących po utwardzające i uodporniające na urazy.
- Porcelanowe – najczęściej używane, elastyczne i trwałe. Posiadają sporą odporność na urazy mechaniczne. Są odporne na przebarwienia, osadzania się płytki nazębnej. W składzie posiadają masę m. in. masę akrylową i porcelanową.
- Ceramiczne – wyglądają bardzo naturalnie, są trwałe, a jej składnikami są m. in. krzemionka, kwarc i barwniki. Wypala się je w piecu.
- Pełnoceramiczne – najbardziej podobne do naturalnego wyglądu zęba. Posiadają warstwę szkliwa i podbudowę z cyrkonu lub tlenku glinu, pełniącą rolę zębiny.
Jak się je zakłada?
Zazwyczaj stosuje się je na zęby przednie. Uprzednio należy przeprowadzić leczenie próchnicy oraz pobrać wyciski. Po przeprowadzeniu symulacji, szlifuje się delikatnie szkliwo i wykonuje kolejny wycisk. Na jego podstawie technik przygotowuje ostateczne licówki, które, po naklejeniu, utwardza się za pomocą światła specjalnej lampy.