Rozwój stomatologii oraz ogólnej medycyny sprawił, że mamy dziś wiele metod, które pozwolą uratować zęby od ostatecznego kroku, jakim jest ekstrakcja. Usunięcie zęba to zawsze ostateczność, a i tak nie oznacza końca leczenia. Luka w uzębieniu wymaga bowiem uzupełnienia – w przeciwnym razie może doprowadzić do przesunięcia pozostałych zębów, wad zgryzu, zaburzeń wymowy, a także zaniku kości czy też rozchwiania całego łuku zębowego. Dlatego stomatolodzy w pierwszej kolejności zalecają wdrożenie leczenia mającego na celu uratowanie zęba. Mowa przede wszystkim o endodoncji znanej powszechnie jako leczenie kanałowe.
Na czym polega endodoncja?
Jak sama nazwa sugeruje, leczenie kanałowe polega na oczyszczeniu i ukształtowaniu kanałów oraz ich zamknięciu za pomocą specjalnego materiału wypełniającego. W ten sposób z kanałów zostaje usunięta zakażona miazga zęba.
Jakie są metody endodoncji?
Leczenie kanałowe może zostać przeprowadzone zarówno w sposób tradycyjny, jak i przy użyciu mikroskopu. Ta druga metoda znacznie skraca czas przeprowadzenia czyszczenia kanałów z zakażonej miazgi. Zastosowanie mikroskopu pozwala również na wykrycie oraz usunięcie złamanych narzędzi kanałowych oraz innych, niezauważalnych gołym okiem zanieczyszczeń i nieprawidłowości.
O czym należy pamiętać po zabiegu?
Leczenie kanałowe jest zabiegiem inwazyjnym wymagającym zastosowania znieczulenia. W większości przypadków stosowane jest znieczulenie miejscowe. W przypadku nadpobudliwych dzieci, osób niepełnosprawnych, a także pacjentów odczuwających wyjątkowy lęk przed wizytą u stomatologa może być konieczne zastosowanie innej formy znieczulenia, jak na przykład narkoza czy też gaz rozweselający. Ostateczna decyzja w tym zakresie zawsze należy do lekarza.
Należy pamiętać, że w przypadku znieczulenia ogólnego konieczne jest pozostanie pod opieką lekarza aż do odzyskania pełnej świadomości. Tego dnia nie wolno już prowadzić auta i należy zadbać o towarzystwo osoby trzeciej przez najbliższą dobę.
Niezależnie od rodzaju zastosowanego do endodoncji znieczulenia należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich, takich jak:
- zrezygnowanie z jedzenia przynajmniej do momentu, gdy przestanie działać znieczulenie,
- unikanie nagryzania na leczony ząb, który został zabezpieczony opatrunkiem,
- unikanie jedzenia i żucia po stronie objętej leczeniem aż do momentu, gdy ząb zostanie odbudowany,
- jak najszybsze odbudowanie korony leczonego zęba,
- regularne wizyty/przeglądy dentystyczne i staranne dbanie o higienę jamy ustnej.