Nie ma już miejsca w Twojej szczęce na nowe zęby? Musisz je usunąć? Chirurgiczna ekstrakcja zębów mądrości to zabieg wykonywany często, głównie ze względu na nadmierne stłoczenie, zatrzymanie ósemek w kości czy bóle w okolicach stawu żuchwowo-skroniowego. Jak przeżyć ją na wizycie u chirurga stomatologicznego?
Czy muszę wykonać zdjęcie rentgenowskie?
Planowanie zabiegu usunięcia zęba mądrości poprzedzone jest dokładną diagnostyką. Wykonane zostaje zdjęcie pantomograficzne, dzięki któremu chirurg stomatologiczny będzie mógł dokładnie określić umiejscowienie problemu. W trudniejszych przypadkach wykonuje się również zdjęcie 3D, czyli tzw. tomografię stożkową. Dzięki szczegółowej diagnostyce lekarz przygotuje plan działania, by bezpiecznie wykonać ekstrakcję ósemki.
Czy zabieg naprawdę jest taki straszny?
Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że czasy bolesnego rwania obcęgami już dawno minęły! Idąc do gabinetu chirurga stomatologicznego, miej świadomość, że trafiasz w ręce specjalisty, który zrobi wszystko, byś przeszedł zabieg usunięcia zęba mądrości bezboleśnie i komfortowo. Wyrzuć z głowy obrazy tortur rodem z XIX wieku. Dzięki dobrze dobranemu znieczuleniu podczas ekstrakcji ósemki nie poczujesz bólu, a pozbędziesz się poważnego problemu zdrowotnego.
Na pewno nie zaboli?
Na pewno! Stomatolodzy operują obecnie najnowocześniejszymi technikami znieczuleń. Korzystają przy tym niekiedy ze stomatologicznych systemów komputerowych, nieinwazyjnych ultradźwięków, laserów do mikrochirurgii czy lasera biostymulującego. Znieczulenie zagwarantuje Ci bezpieczeństwo i komfort.
Jak zadbać o ranę po ekstrakcji?
Pamiętaj, by po zabiegu jeszcze przez pół godziny chronić miejsce wyrwania tamponem oraz nie jeść i nie pić przez 2 godziny. W miejscu usunięcia ósemki powinien wytworzyć się skrzep, którego nie można uszkodzić. By zadbać o prawidłowy proces gojenia, postępuj według poniższych zasad:
- nie spożywaj gorących napojów i posiłków,
- nie szczotkuj zębów przez 12h, a przy późniejszej pielęgnacji omijaj ranę po usuniętej ósemce,
- delikatnie przemywaj jamę ustną szałwią lub płukanką bezalkoholową,
- w razie obrzęku, zastosuj zimne okłady policzka,
- stosuj się do zaleceń lekarza i przyjmuj konieczne leki,
- jedz lody!